Noc divadel

Noc_divadel_2014_Program

Noc divadel 2013...

Noc_divadel

NOC DIVADEL V PŘÍBRAMI PŘEDČILA OČEKÁVÁNÍ

Do Malého svatohorského divadélka Gymnázia pod Svatou Horou se v průběhu soboty 16. listopadu přišlo podívat 263 diváků. Čekalo na ně pět divadelních představení, seminář improvizace, ale také krátké animované filmy.

Noc divadel v Příbrami provázel obrovský zájem veřejnosti. Všechna představení byla plně vyprodána a odměněna bouřlivým potleskem. Pro mnoho návštěvníků bylo velkým zážitkem vyzkoušet si drobné improvizační hry a cvičení v semináři improvizace, který vedl Jan Cvačka, absolvent naší školy. Dospělí debatovali o animovaných filmech nad sklenkou svatomartinského vína v improvizované vinárně.

Velký potenciál mělo i samotné „potkání se“ místních divadelních souborů, které jistě povede k další vzájemné spolupráci. LS Zalezlíci, DS Půlnoc, čenkovské Divadlo za vodou i DS Gymnázia pod Svatou Horou se do projektu zapojily bez nároku na honorář nebo cestovné, a proto jim patří velký dík.

Historicky první Noc divadel v Příbrami tedy v sobotu započala svou existenci velmi úspěšně. Velkým překvapením byla také výše vybraného dobrovolného vstupného. Získali jsme částku 6.253,- Kč, kterou si převzala po závěrečném představení koordinátorka projektu NZDM Bedna, Mgr. Kateřina Volfová. Finanční prostředky jsou určeny na provoz toho zařízení v měsíci prosinci.

Tomáš Bílek

Gymnázium pod Svatou Horou

Noc divadel 2013 Příbram

04a_Spolen_potlesk


PROGRAM PŘÍBRAMSKÉ NOCI DIVADEL 2013

 

13.53 Zahájení

14.00 Zalezlíci - O třech malých prasátkách (pohádka) (40 minut)

15.00 3krát Čapek v 30 minutách

16.00 Seminář Improvizace (ochutnávka ze semináře improvizace) (60-90 minut) 

19.00 Společný potlesk

19.05 DS Půlnoc - Smrt mi sluší (komedie) (75 minut)

21.00 Divadlo za vodou - Bedřich Hrozný 2 (komedie) (90 minut)

23.00 DS Gymnázia pod Svatou Horou – Problém (tragikomedie) (70 minut)

Po celý den: To nejlepší z Animánie Plzeň. Projekce krátkých animovaných filmů.

REZERVACE NUTNÁ, POČET MÍST OMEZEN. REZERVUJTE NA Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo tel.: 318 679 020


Gymnázium pod Svatou Horou se po boku desítek profesionálních i neprofesionálních scén a divadelních souborů zapojí do první Noci divadel v České republice. Na Příbramsku bude do tohoto mezinárodního projektu zapojeno jako jediné. Akce proběhne v Malém svatohorském divadélku a začne již ve 14.00 hodin v sobotu 16. listopadu. Účast přislíbili Zalezlíci, Divadlo za vodou, DS Půlnoc a DS Gymnázia pod Svatou Horou. Součástí Noci divadel bude také projekce krátkých animovaných filmů plzeňské Animánie. Více již brzy. Držte nám palce...

Tomáš Bílek

Mapa zapojených organizací zde.


První tisková zpráva k Noci divadel

Přípravy prvního ročníku Noci divadel jsou v plném proudu

Více než 80 souborů a divadel z 21 českých a moravských měst se rozhodlo zapojit do projektu Noc divadel 2013. Sobota 16. listopadu 2013 se tak stane dnem otevřených divadel a výjimečných zážitků. Akce proběhne souběžně v 11 evropských zemích – poprvé také v České republice, kde je jejím koordinátorem Institut umění – Divadelní ústav (IDU).


Komponovaný večer European Theatre Night funguje již od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. „Velmi nás těší, že projekt Noc divadel vyvolal mezi soubory takový zájem a rádi jsme se ujali koordinace akce v České republice. Akce zviditelní v povědomí diváků nejen jednotlivé divadelní scény, ale i české divadlo jako takové. Zároveň zapojení v takto rozsáhlém evropském projektu může být příslibem zajímavé spolupráce do budoucna,“ říká Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu.

V sobotu 16. listopadu otevřou divadla své prostory, aby umožnila divákům prožít nespočet nejen divadelních zážitků: na programu budou představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Noc divadel 2013 proběhne ve většině divadel pro návštěvníky zdarma, avšak z kapacitních důvodů je nutná registrace zájemců. Aktivity zpoplatněné symbolickým poplatkem budou v programu označeny.

Noc divadel 2013 nabídne české veřejnosti srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné umělecké obory - například Noc literatury či Muzejní noc. „Program začíná už dopoledne, kdy budou cílovou skupinou především rodiny s dětmi. Divadla připravila pohádky, dětské zážitkové hry a workshopy pro nejmenší. V odpoledních hodinách odstartuje i program pro dospělé, který bude probíhat až do noci, v některých prostorech až do ranních hodin. Diváci se mohou těšit na opravdu netradiční a různorodé zážitky, hrát se bude nejen na prknech velkých divadel či v menších alternativních prostorech, ale i na ulici, ve vestibulu metra či na nádraží,“ doplňuje Eliška Míkovcová, PR Institutu umění – Divadelního ústavu. Program Noci divadel 2013 bude k dispozici v prvním říjnovém týdnu.

Seznam zapojených souborů a divadel najdete na webových stránkách projektu: www.nocdivadel.cz/program. Aktuální informace najdete také na www.facebook.com/nocdivadel.

 

Kontakt pro média:

Eliška Míkovcová
Oddělení mezinárodní spolupráce a PR
Institut umění – Divadelní ústav
T +420 224 809 196
M +420 734 330 972

http://www.nocdivadel.cz/