Poezie, poezie, „Poezie na rynku“

Minulý víkend jsem se jako člen DS Gymnázia pod Svatou Horou zúčastnil přehlídky „Poezie na rynku“ v Klatovech. Tuto akci pořádá občanské sdružení JOHAN o.s. již mnoho let. Je to jednoduché. Nadšenci sólového přednesu či divadel poezie se sjedou na víkend do jednoho města, aby sdíleli své zájmy a předvedli to, na čem pracují a co se naučili, jak publiku, tak zkušené porotě. A k čemu je poroty třeba? Ti nejlepší přeci postoupí na celostátní přehlídku Wolkerův Prostějov 2012. Navíc si recitátoři pod jejím přísným okem vyzkouší vystupování před opravdu náročným publikem a dozví se co napříště zlepšit. Výčet nedostatků (ale i některých pochval) se konal při diskuzích po skončení představení.
DS GSHPB se zúčastnil s představením Pocta Janu Skácelovi za hudebního doprovodu Mgr. Pavla Kabíčka z Knihovny Jana Drdy. I přes neočekávané kladné hodnocení porotců, jsme nakonec nepostoupili. Nevadí. Víme na čem pracovat a navíc jsme si rozšířili obzory. Divadla poezie nám přiblížila život a díla Jiřího Ortena (Sám u stmívání – Divadlo Dagmar) nebo Fridy Kahlo (Vzpomínky na můj hořký život – Štace Kaznějov).
Výborné odlehčení mezi jednotlivými vystoupeními si na svá bedra vzala Jana Wertigová, členka o. s. JOHAN, se svým ukulele. Její nevyzpytatelná hudební improvizace nás postupně pronesla mezi jednotlivými kousky. Třešničkou na dortu byla sobotní stěžejní soutěž o prestižní putovní cenu. Konkrétně o poštovní schránku Jiřího Wolkera. Věřte tomu, nebo ne, ale člen DS GSHPB Luďek Žloutek (pseudonym) tuto cenu vyhrál.
Víc není co dodat. Klatovy jsou prostě krásné město s ještě krásnější přehlídkou poezie.
Jan Cvačka
Foto: Jan Pirgl (Johan, o. s.)