Láhev padá ze stolu, prozkoumáme mrtvolu

foto ze semináře herectví14. a 15. ledna se u nás na Gymnázium pod Svatou Horou opět konal seminář, tentokráte herecký, se zkušenou herečkou, režisérkou, lektorkou a pedagožkou pražského DAMU Hanou Hniličkovou-Frankovou. A protože se s vámi chci podělit o své zážitky, ale nikdy neobsáhnu vše, co jsme prožili, zažili, užili, nabízím alespoň malou ochutnávku.

 

Láhev padá ze stolu, prozkoumáme mrtvolu!

No teda! Ona poezie nemusí být nutně tak nudná, jako nám ji všude servírují! Ono to jde i pochopit, prožít! Hanka nám dala na výběr z mnoha básní, s kterými jsme potom pracovali. Básně jsme začleňovali do nevšedních prostorů školní budovy… schody, automaty, záchod, uklízecí místnost… Ve tmavých uličkách. Přemýšlím o tobě, přemýšlím o nás. Šílenec s vidličkou nade mě se naklání. – Tolik začátek textu, s kterým jsme později pracovali ve skupině. Co věta, to jiná báseň.

Já a rodič! Jeřabiny, ledviny a trojka z chování!

Nevař, vždycky uděláš bordel! To já za mlada měl jenom jedny kalhoty! … proč si při první příležitosti neudělat legraci z rodičů? Vždyť si to zaslouží! Nebo tomu tak není? První téma pro tří člennou skupinu: Vaření. Holčička tak moc chtěla rodičům udělat radost jeřabinami s cuketou, až se z toho chudinka sama otrávila. A to jí babička říkala, že jeřabiny nejsou jedovaté! Jinde měl smůlu tatínek, který peníze na nový telefon opravdu neměl, ale sám řekl, že by musel prodat ledvinu, chytré děti se toho návrhu samozřejmě hned chytily a ještě jej rozvinuly, protože čtyři ledviny, rovná se čtyři mobily! Poslední skupina dospěla k závěru, že trojka z chování, tedy chování dobré, je skutečně dobré a nikdo si nevšimne, že to není jednička. Absurdně a s nadsázkou provedené výstupy jsme si užili a jsou k vidění na www.youtube.com/GymnaziumGSHPB.
Nezbývá než dodat, tak zase někdy příště.

Alena Machová, 4. A