Jedinečný vánoční trh v Norimberku

Letošní návštěva vánočních trhů byla ve znamení obzvlášť příznivého počasí. Ve čtvrtek 7. prosince jsme se vypravili do Norimberku na  takzvaný „Christkindlesmarkt“, jeden z nejstarších vánočních trhů v Německu. Po celý den nás při našem putování provázelo sluníčko a velmi příjemné zimní teploty.

Jedinou nevýhodu jsme pocítili v tom, že krásný adventní den vylákal na trh neobvykle velký počet lidí. Byli všude, kam jsme zamířili.

 

Po příjezdu do města jsme nejprve zastavili u Zeppelinova pole, které bylo známým místem masových shromáždění a přehlídek nacistické strany po nástupu Hitlera k moci. Část tribuny, která byla tehdy vystavěna podle plánů Hitlerova dvorního architekta Alberta Speera, zůstala zachována a má sloužit jako memento připomínající zrůdnost tehdejší moci.

Cesta poté pokračovala směrem do samotného centra města. Zde jsme započali naši procházku vánočně vyzdobeným Norimberkem. Od Řemeslnického trhu jsme se vydali Královskou ulicí, cestou jsme nahlédli do monumentální katedrály sv. Vavřince, prošli se po nábřeží řeky Pegnitz s nádhernými hrázděnými domy a Starým špitálem. Vystoupali jsme až k císařskému hradu, odkud byl skutečně nádherný výhled na celý Norimberk. Odtud jsme seběhli k místům, která lákala nejvíce turistů. Jednalo se o hlavní vánoční trh na náměstí Hauptmarkt s kulisou kostele Panny Marie a Krásné kašny s pyramidou. V jeho blízkosti se nacházely ještě dva další menší trhy – dětský a trh partnerských měst.

Hlavní vánoční trh zde tvoří asi 180 stánků ze dřeva a červeno-bílé látky, ve kterých si můžete prohlédnout a zakoupit tradiční vánoční zboží. Vedle typických norimberských perníčků a biskupských chlebíčků zde najdete další sladkosti, hračky, vánoční ozdoby a umělecké předměty. Posilnit se můžete svařeným vínem a opékanými klobásami. To vše jsme absolvovali a opouštěli město příjemně vánočně naladěni.

Mgr. Zdeňka Křesinová