Národní cena putuje do Příbrami, gratulujeme!

Studentka Gymnázia pod Svatou Horou Do Hoang Diep se stala v pátek 20. dubna absolutní vítězkou národního finále Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO Science AMAVET, s projektem Čárový kód života, aneb molekulární markery a jejich možné využití pro DNA Barcoding a fylogenetické studie. Postupuje tedy do mezinárodního kola Intel ISEF, které proběhne příští rok v americkém Phoenixu.

Současně se také stala držitelkou ocenění Yale science & engineering association, které tato asociace uděluje za nejpřínosnější vědeckou práci.

 A pocity vítězky?

Mám radost. Příští rok budu reprezentovat Českou republiku na nejprestižnější a největší soutěži středoškolských studentů a jejich vědeckých projektů, největší na celém světě. Mám obrovskou radost, protože jsem to nečekala. Doufala jsem alespoň v místo v první desítce, ale na první místo jsem ani nepomyslela. Konkurence byla zatím největší, s jakou jsem se kdy setkala. 195 projektů a přes 200 studentů z celé republiky, těch nejlepších studentů a nejlepších projektů. Stále tomu nemohu uvěřit, mám příležitost se podívat za oceán. Poznala jsem nové lidi, a ačkoliv jsem byla konkurence jejich studentů, pogratulovali mi a popřáli hodně štěstí. Přišel za mnou i ředitel příbramského Q-klubu, aby mě podpořil, přišel i hlavní porotce z regionálního kola, jen aby mi řekl, že mi drží palce. Spousta lidí mi věřila víc, než já sama sobě, toho si vážím asi nejvíce, mají radost z mého úspěchu přinejmenším stejně jako já. Nabízí mi i podporu v budoucím pokračování mého projektu, ať už poskytnutím kontaktů na různé firmy nebo technického vybavení pro můj další výzkum, či odbornými konzultacemi.“ říká Do Hoang Diep. A my jí gratulujeme a přejeme hodně dalších vědeckých úspěchů.

 

Mgr. Tomáš Bílek

Gymnázium pod Svatou Horou